Nationella skolbiblioteksgruppen:

Startsida
Om gruppen
Årets skolbibliotek
Pressklipp
Nyhetsarkiv
Kontakt

Mer om skolbibliotek:

Skolbibliotek.se
Skolverket
Skolinspektionen
Kungliga biblioteket

Medlemmar i Nationella skolbiblioteksgruppen

NSG har sitt säte vid Sveriges Författarförbund Adress: Nationella Skolbiblioteksgruppen
Sveriges Författarförbund
Box 3157
103 63 Stockholm

Ordförande
Jenny Nilsson Svensk Biblioteksförening

E-post: jn@biblioteksforeningen.org
Mobil: 070-695 11 29
Uppdrag: Jurymedlem i Årets skolbibliotek

Övriga medlemmar i alfabetisk ordning

Anders AlmgrenAnders Almgren, Lärarnas Riksförbund
E-post: anders.almgren@lr.se
Tel: 08-613 27 00
Uppdrag: Jurymedlem i Årets skolbibliotek




Camilla Batal

Centrum för Lättläst
E-post: camilla.batal@lattlast.se
Tel: 08-720 71 81




Gunilla Ekström,
Sveriges
läromedelsförfattares Förbund
, (SLFF) Epost:
gunilla.ekstrom@telia.com
Mobil: 070-3921350



Elisabeth Fridsäll Emilsson
Elisabeth.Fridsall-Emilsson@linkoping.se
Sveriges skolbibliotekscentraler
Tel:046-13 26 26 56
Mobil: 0476-11 98 144

Stig Hansén
Författarcentrum
E-post:stig.hansen@telia.com
Tel:
070-799 40 34



Anette Holmqvist, Skolverket
E-post: anette.holmqvist@skolverket.se
Tel: 08-52 73 35 65




Lena Linnerborg,
Sveriges Skolledarförbund
E-post: lena.linnerborg@skolledarna.se
Tel: 08-56 70 62 09

Uppdrag: Jurymedlem i Årets skolbibliotek

Elisabeth Ljungdahl , Lärarförbundet
E-post: elisabeth.ljungdahl
@stockholm.se

Mobil: 070-421 87 60
Uppdrag: Jurymedlem i Årets skolbibliotek


Helena Nordqvist MTM
E-post:
helena.nordqvist@mtm.se
Tel: 08-580 02 748




Susanne Nordqvist
Skolbiblioteksföreningarna
E-post:susanne.nordqvist
@fryshuset.se
Tel:08-691 76 51




Karina Roloff , BIFF
Epost: karina.roloff.sbb@folkbildning.net
Tel:
072-937 22 11
Expertgruppen för utbildning och lärande



Anna Rydh Eriksson Skolbiblioteksföreningarna
Epost:
anna.rydh-eriksson@edu.upplands-bro.se
Tel: 08-58169273    

 

Mårten Sandén
Svenska Barnboksakademin

E-post:
marten.sanden@mac.com

Tel: 070-677 59 69
eller 08
- 669 69 11

Maria Telenius Kulturrådet
E-post maria.telenius@kulturradet.se
Tfn: 08-51926444


Lillemor Torstensson
Svenska barnboksinstitutet
E-post: lillemor.torstensson
@sbi.kb.se

Tel: 08-54 54 20 51


Bo Westas DIK
E-post:bo.westas@dik.se
Tfn:08-466 24 05
Mobil:0733-662405
DIK Bibliotekarieförbundet
Uppdrag: Jurymedlemi Årets skolbibliotek


Lisa Åström Svensk Biblioteksförening
Tfn: 018-727 33 53
E-post: lisa.astrom
@rosendalsgymnasiet.se





Christer HolmqvistChrister Holmqvist, webbredaktör
E-post: holmqvist.christer@gmail.com
Tel: 0735-011 464


Organisationer

Kontakt Ordförande Jenny Nilsson Webbfrågor till Christer Holmqvist
Senast uppdaterad:26 juni 2015