Nationella skolbiblioteksgruppen:

Startsida
Aktuellt
Om gruppen
Årets skolbibliotek
Pressklipp
Nyhetsarkiv
Kontakt

Hashtag för NSG
#nsg1

Mer om skolbibliotek:

Skolbibliotek.se
Skolverket
Skolinspektionen
Kungliga biblioteket

Medlemmar i Nationella skolbiblioteksgruppen

NSG har sitt säte vid Sveriges Författarförbund Adress: Nationella Skolbiblioteksgruppen
Sveriges Författarförbund
Box 3157
103 63 Stockholm

Ordförande
Madeleine Hjort, Sveriges Författarförbund
E-post: m.hjort@telia.com
Tel: 08-88 78 45
Mobil: 070-22 70 562



Övriga medlemmar i alfabetisk ordning

Anders AlmgrenAnders Almgren, Lärarnas Riksförbund
E-post: anders.almgren@lr.se
Tel: 08-613 27 00
Uppdrag: Jurymedlem i Årets skolbibliotek




Camilla Batal

Centrum för Lättläst
E-post: camilla.batal@lattlast.se
Tel: 08-720 71 81





Cay Corneliuson, Kulturrådet
E-post:
cay.corneliuson@kulturradet.se
Tel:08-519 264 07



Kalle Güettler,
Författarcentrum
E-post: kalle.guettler@telia.com
Tel: 070-728 72 08 eller 08-545 132 00




Anette Holmqvist, Skolverket
E-post: anette.holmqvist@skolverket.se
Tel: 08-52 73 35 65




Sveriges Länsbibliotekarier
E-post:

Tel:


Lena Linnerborg,
Sveriges Skolledarförbund
E-post: lena.linnerborg@skolledarna.se
Tel: 08-56 70 62 09

Uppdrag: Jurymedlem i Årets skolbibliotek

Elisabeth Ljungdahl , Lärarförbundet
E-post: elisabeth.ljungdahl@stockholm.se
Mobil: 070-421 87 60
Uppdrag: Jurymedlem i Årets skolbibliotek


DIK Bibliotekarieförbundet

Uppdrag: Jurymedlemi Årets skolbibliotek

Adam NilssonAdam Nilsson, Sveriges
skolbiblioteks centraler

E-post: adam.nilsson@afh.gotegorg.se
Tel: 070 - 760 23 70




Susanne Nordqvist
Skolbiblioteksföreningarna
E-post: susanne.nordqvist@fryshuset.se
Tel:08-691 76 51




Lena Odeldahl, Sveriges
läromedelsförfattares Förbund
, (SLFF)
E-post: lena.odeldahl@gmail.com
Mobil: 073-4401826



Gunnel Olsson
Gunnel Olsson, Svensk Biblioteksförening
E-post: gunnel.olsson@lund.se
Tel: 046-35 71 41
Mobil: 0734-48 52 79
Uppdrag: Jurymedlem i Årets skolbibliotek och Expertgruppen för utvärdering och kvalitetsutveckling


Karina Roloff , BIFF
Epost: karina.roloff.sbb@folkbildning.net
Tel:
072-937 22 11
Expertgruppen för utbildning och lärande



Anna Rydh Eriksson Skolbiblioteksföreningarna
Epost:
anna.rydh-eriksson@edu.upplands-bro.se
Tel: 08-58169273    

 

Mårten Sandén
Svenska Barnboksakademin

E-post:
marten.sanden@mac.com

Tel: 070-677 59 69 eller 08- 669 69 11

 

Lillemor Torstensson
Svenska barnboksinstitutet
E-post: lillemor.torstensson@sbi.kb.se
Tel: 08-54 54 20 51


Christer HolmqvistChrister Holmqvist, webbredaktör
E-post: holmqvist.christer@gmail.com
Tel: 0735-011 464

 


Organisationer

Kontakt Ordförande Madeleine Hjort Webbfrågor till Christer Holmqvist
Senast uppdaterad:5 oktoberi 2014